Lojistik

image-text
İnc Gümrük Müşavirliği

Lojistik

Yurt dışında üretilmiş bir malın, ülkedeki alıcılar tarafından satın alınmasına denir. İthalatın diğer bir adı da dışalımdır ve ihracatın karşıtı olarak da tanımlanabilir. Dış ticaret verilerinin en önemli başlıklarından biri olan ithalat, ihracatla beraber bir ülkenin dış ticaret dengesini oluşturur.

İnc Gümrük Müşavirliği

Uluslararası taşımacılık ve lojistik ihtiyaçlarınız için

image-text

Havayolu Taşımacılığı

Süre olarak diğer ulaşım araçlarından daha hızlı olan ve diğer ulaşım araçlarına göre birim maliyetinin daha fazla olduğu ulaşım aracıdır. Havayolu taşımacılığı uzun mesafeler için ve değerli eşyaların, çabuk bozulabilecek maddelerin nakil edilmesinin en ideal yollarındandır ve bu nedenle sıklıkla ihracat ve ithalatta tercih edilmektedir.

image-text

Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı, ürünlerin istenilen yere, istenilen zamanda güvenle, hızlıca, sağlam bir şekilde ulaştırılmasına olanak sağlayan bir ulaştırma sistemidir. Başlangıç ve de varış noktaları arasında aktarmaya ihtiyaç duymadan taşımaya olanak sağlaması sebebiyle diğer taşıma türleriyle kıyaslandığında; süratli olması, özellikle kısa mesafeli yapılacak taşımalarda diğer alternatif taşıma sistemlerine oranla daha ucuz olması gibi bazı avantajlara sahip taşıma metodudur.

image-text

Denizyolu Taşımacılığı

Demir yoluna oranla 3.5, kara yoluna oranla ise 7 kat daha ucuzdur. En pahalı taşıma şekli ise hava yolu ile yapılandır. Dolayısıyla da deniz yolunun tercih edilme oranı yüksektir. Tek seferde çok sayıda malın taşınmasına olanak sağlar ve güvenlidir. Dünyanın her tarafına ulaşımı mümkün kılan deniz yolu taşımacılığı, tramp ve liner olmak üzere iki türde yapılır. Bu taşımacılığın tek dezavantajı ise, hava yoluna veya demir yoluna göre daha yavaş yapılıyor olmasıdır.

İnc Gümrük Müşavirliği

Uluslararası taşımacılık ve lojistik ihtiyaçlarınız için

Back to top